WINNERS OF THE CBU 2018 CARIBBEAN MEDIA AWARDS
The President of the Caribbean Broadcasting Union (CBU) Mr. Gary Allen is extending congratulations to the winners of the 2018 Caribbean Media Awards.

The awards were presented during a live television event at GHL Sunrise Beach Hotel in San Andres, Columbia, during the 50th CBU General Assembly.

The CBU wishes to thank all ten of the member entities from 7 countries who submitted a total of one hundred and twenty-one entries across 17 categories as well as this year’s award sponsors: UNESCO, UNICEF, Island Media, Caribbean Vulnerable Communities Coalition (CVCC) and the Caribbean Community Climate Change Centre (5 C’s).

This year’s entries were assessed by a three-person judging panel drawn from Jamaica and Grenada. 

CARIBBEAN MEDIA AWARDS 2018 WINNERS & SPECIAL MENTION LIST
TELEVISION

1. BEST DOCUMENTARY PROGRAMME
Award Winner: Pothole Paradise
Member: RJRGLEANER – JAMAICA Giovani Dennis
Special Mention: The Perfect Storm – (Certificate)
Member: RJRGLEANER – JAMAICA

2. BEST MAGAZINE PROGRAMME
Award Winner: Sitio Del Arte Voces Del Caribe
Member: ICRT-CUBA

Special Mention: Agriculture Now: Women in Agriculture – (Certificate)
Member: Broadcasting Corporation of the Bahamas – BAHAMAS

3. BEST NEWS ITEM
Winner: Pok-Ta-Pok, an Ancient but Re-emerging Sport in Belize
Member: Great Belize Productions Ltd. – BELIZE Hipolto NoveloKenroy MichaelRicardo Romero
Special Mention: It Can Be Done-Working Moms Who Successfully Breastfeed – (Certificate)
Member: Great Belize Productions Ltd – BELIZE


4. BEST INVESTIGATIVE REPORT
Winner: Controversial FLA License
Member: RJRGLEANER – JAMAICA Andrea Chisholm
Special Mention: Huge Amounts of Sargassum Invade San Pedro’s Beaches – (Certificate)
Member: Great Belize Production Ltd. – BELIZE

5. COVERAGE OF HIV/AIDS PREVENTION, TREATMENT, CARE & SUPPORT
Winner: In the Fraction of the Moon
Member: ICRT- CUBA Michael Marcos MarreroZaralys Rodriguez ZaldivarJulio Cesar Sanchez GuerraAgustin Serrano TorresFidel Casanas DiazMaibi Diaz Sanchez
Special Mention: Hardship To Hope: A special Report on HIV in Jamaica – (Certificate)
Member: RJR Television Jamaica Ltd. – JAMAICA

6. BEST COMMERCIAL SPOT
Winner: The Belize Bank Ltd. First Time Home Ownership Loans
Member: Great Belize Productions Ltd. – BELIZE Rick RomeroJoel Wesbey
7. DISASTER RESILIENCE
Special Mention: Teaching Business and Disaster Risk Reduction (TV) – (Certificate)
Member: Great Belize Productions Ltd. – BELIZE

8. RESPONSIBLE COVERAGE OF CHILDREN’S ISSUES
Winner:  Children Need Help For Surgeries
Member: CCN TV6 – TRINIDAD Nisha John-MohammedImmanuel Nunez


9. CLIMATE CHANGE
Winner: Gender Day at COP 24
Member: Great Belize Productions Ltd. – BELIZE Andrea PolancoRick Romero

10. GOLDEN CONCH SHELL
Winner: Climate Change
Member: Great Belize Productions Ltd. – BELIZE Andrea Polanco

11. BEST PUBLIC SERVICE SPOT
Winner: Cosecha Vida- Life Harvest
Member: ICRT – CUBA Ana Vivian Mora Hernandez

RADIO
1. BEST DOCUMENTARY PROGRAMME
Winner: Un Domingo A las Once/One Sunday at Eleven
Member: ICRT – CUBA Lazaro Sarmiento Sanchez

2. BEST DRAMA PROGRAMMEWinner: El Cuento Member: ICRT- CUBA Vilieka Consuegra Suárez

3. BEST NEWS ITEMSpecial Mention:  Walker’s Place of Safety – (Certificate) Member: RJRGLEANER – JAMAICA  

4. DISASTER RESILIENCEWinner: Lessons Learnt Member: Starcom Network Inc. – BARBADOS Anthony Greene

People’s Choice Winner

Winner– San Pedranos Vent On Cayo Rosario Development (Television)

Member – Great Belize Productions Ltd. – BELIZE Andrea PolancoChris Mangar